הסיבות לקריסת ראשים בדיסקים קשיחים

לפני שנסביר מדוע קוראת התופעה של קריסת ראשים בדיסק הקשיח, חשוב שנתן הקדמה קצרה למה זה בכלל דיסק קשיח וממה הוא מורכב. דיסק קשיח הוא התקן זכרון אשר תפקידו לשמור את הזכרון מהמחשב שלו שלנו לטווח הארוך (בניגוד לזכרון ראם ששומר זכרון לטווח קצר וגם מהיר הרבה יותר). הדיסקים הקשיחים נעים במהירות אדירה בין 5,400 סל"ד ל- 15,000 סל"ד, תלוי בסוג הדיסק הקשיח.

הדיסק הקשיח בנוי מהרכיבים הבאים:

  1. הדיסק הקשיח הוא למעשה דיסק מתכתי ועליו נצרבים הנתונים שלנו. את הדיסק הקשיח מסובב מנוע.
  2. על גבי הדיסק הקשיח נעים ראשי הקריאה והכתיבה אשר מונעים על-ידי מנוע אלקטרומגנטי. תפקידם של ראשי הקריאה והכתיבה הוא לצרוב (ראש הכתיבה) ולשלוף (ראש הקריאה) את המידע מהדיסק הקשיח.
  3. ישנו מעגל מודפס בדיסק הקשיח אשר מחובר באמצעות כבל (לדוגמא כבל IDE או SATA ) ללוח הלוגי של המחשב וכך למעשה מתבצעת העברת המידע מהמחשב לדיסק הקשיח ונהפוך הוא.

לאחר שקיבלנו הבנה טובה יותר על תפקיד הדיסק הקשיח ומרכיביו, נוכל לדבר על תופעת קריסת הראשים

כשל קריסת הראשים אובחן לראשונה בשנות ה-90 על ידי משתמש מחשב. ראשי הקריאה והכתיבה נעים בדרך כלל בצורה חלקה על גבי הדיסק הקשיח ובכך המידע נשמר ונשלף, לפי הפקודות שנותן המשתמש. קריסת ראשים עלולה לקרות כאשר תנועתם של ראשי הקריאה והכתיבה הופכת לא סדירה. כאשר זה קורה, בקר הדיסק מורה למנוע האלקטרומגנטי להפעיל כוח מסוים ולהחזיר את הראשים לסדרה ונוצר רעש של תקתוק מעצם נגיעתם ההולכת ושבה אחד בשני. רעש התקתוק מכונה בשפה המקצועית דיסק קשיח מתקתק.

מהן הסיבות לקריסת ראשים בדיסקים קשיחים?

הסיבה הנפוצה ביותר לקריסת ראשים בדיסקים קשיחים היא נפילה או מכה הגורמת לנזק מיידי. סיבות נוספות לקריסת ראשים יכולות לנבוע גם מכשלים פיזיים נוספים, כגון: שריפה, חדירת מים, שדות מגנטים עוצמתיים וטמפרטורות קיצוניות.

סיבה נוספת היא בלאי סביר של רכיבי הדיסק שבעקבות עייפות מפסיקים לעבוד כראוי והראשים קורסים אחד על השני. ישנה חיצונית לדיסק שיכולה לגרום לקריסת ראשים גם כן והיא בעיה באספקת החשמל. כאשר הדיסק הקשיח לא מקבל מספיק חשמל, המערכות בדיסק הקשיח עלולות להשתבש והראשי קריאה/כתיבה יקרסו.

במקרה של סטייה של אחד מהראשים מהמסלול המיועד לו, נוצר חוסר תיאום בין הראשים ודבר יכול להוביל לקריסתם.

איך מזהים קריסת ראשים של דיסק קשיח?

כאשר קוראת התופעה של קריסת הראשים, תוכלו לזהות זאת בקלות על ידי רעש של תקתוק או חריקה חזקה מהדיסק הקשיח. בנוסף, לא יתאפשרו קריאה וכתיבה של מידע ותקבלו הודעת שגיאה במחשב שמשהו תקול.

מה עושים במקרה של קריסת ראשים בדיסק הקשיח?

כאשר קוראת קריסת ראשים יש להוציא מיד את המחשב מהחשמל ולהגיע למעבדה מומחית לשחזור מידע. דאטה קייר מעבדה המתמחה בשחזורי מידע מזה 15 שנה ומטפלת בבעיית קריסת ראשים של דיסקים קשיחים. אתם מוזמנים להגיע אלינו לבדיקה ללא עלות במעבדנו.

דילוג לתוכן