מהו וירוס כופר ולאיזה נזק הוא גורם?

וירוס כופר, באנגלית – Cripto Virus, הינו תוכנה אשר תוקפת את הקבצים החשובים במחשב שלך. התקיפה נעשית על ידי הצפנת הקבצים, כגון: מסמכי וורד,אקסל, PDF, תמונות ועוד, ולמעשה מונעת את הגישה אליהם. מאותו הרגע שנעשתה ההצפנה, רק לתוקף ישנה היכולת לשחרר אותה, והוא דורש כופר בעבורם. במידה והכופר לא יועבר לתוקף, לא תהיה אפשרות לשחרר את המידע המוצפן.

התוקפים בעבר היו מתמקדים יותר בארגונים גדולים שביכולתם לשלם את דמי הכופר, אך במרוצת השנים הפכה התקיפה יותר ויותר נפוצה גם בקרב אנשים פרטיים. התוקפים יכולים לשבת בכל מקום העולם ולתקוף כל מטרה על מנת להרוויח את כספם.

איך אפשר להידבק בוירוס כופר?

ניתן להידבק בוירוס כופר באמצעות קוד זדוני שהתוקף שותל בדרכי מסווה כדי לגרום לנו לבצע פעולה אשר תאפשר לקוד הזדוני הזה לתקוף אותנו. הקוד הזדוני יכול להיות בהורדת תוכנות מהאינטרנט, באמצעות קבצים מצורפים למיילים שלנו, באמצעות לחיצה על לינק שנשלח אלינו באימייל או במסרון לסלולר ועוד. לרוב ההודעות האלו נראות כהודעות תמימות הגורמות לנו ללחוץ עליהן ללא שיקול דעת, לדוגמא: הודעה על חיוב באתר מסוים והנעה לפעולה ללחוץ על הלינק על מנת לבטלו.

איך ניתן להימנע מהידבקות בוירוס כופר?

יש להימנע מפתיחת קבצים מצורפים ולחיצה על קישורים שהגיעו למייל שלכם והמקור אינו מוכר לכם. הרבה פעמים המייל מעוצב כמו מייל של חברה מוכרת (פייפל, אמאזון,אפל וכו') וגורם לכם להתבלבל. בדקו את המייל ממנו נשלחה ההודעה, שלחו מייל לחברה האמיתית ובררו איתם האם המייל שייך להם או לא.

יש לבצע עדכוני אבטחה במערכת ההפעלה מהסיבה והם חיוניים להתמודדת עם פרצות אבטחה. בנוסף, יש להשתמש בתוכנת אנטי וירוס שביכולתה למנוע מתקפות מסוג זה.

לעיתים גם האתרים הגדולים ביותר נפרצים והתוקף מזמין את המשתמשים להכנס לאתר באמצעות פרסומות ברחבי הרשת. הדרך הטובה ביותר להמנע מליפול בפח בטריק זה היא ביטול הפרסומת הקופצות בדפדפן. בנוסף, חשוב לעדכן את גרסת הדפדפן מעת לעת שגם נתוני האבטחה יוכלו להתעדכן.

דרך נוספת מצוינת להתמודדת, היא גיבוי כל הקבצים המצויים על המחשב באופן קבוע על כונן חיצוני/ענן לא מסונכרן על מנת שיהיה ניתן לשחזר אותם במקרה של הידבקות בוירוס כופר. חשוב לדעת, לא מספיק לגבות בענן גיבוי אם הוא מסתנכרן למחשב מאחר וגם הוא עלול להיות מושפע מהצפנת הקבצים.

המחשב נדבק בוירוס כופר – מה לעשות?

דבר ראשון הורידו את הפאניקה, זהו לא סוף העולם. טיפ ראשון וחשוב מאוד: אם נדבקתם בווירוס כופר, אל תכבו את המחשב ואל תפעילו אותו מחדש.

דילוג לתוכן