אובדן מידע מדיסק קשיח

כולם מכירים את תחושת האכזבה כשקובץ שעבדנו עליו במחשב נמחק כתוצאה מהפסקת חשמל או תקלה במערכת. אם יש תקלה בדיסק קשיח של המחשב שלכם יש חשש לאובדן של כל המידע המאוחסן עליו, מידע בעל ערך רב עבור רובנו. על הדיסק מאוחסנים קבצים, תמונות, מוזיקה וסרטוני וידאו. לחלקכם מדובר במידע אישי בעל ערך רגשי ויש שמשתמשים במחשב גם למטרות עבודה. אז אם יש סיכוי שמידע זה עומד להיעלם כליל, תחושת האכזבה יכולה להתחלף בתחושה שחרב עולמכם.

הדבר הראשון שאתם עושים, אחרי שנלחצתם, הוא לפנות למעבדה המתמחה בשחזור מידע מדיסק קשיח. חשוב לבדוק שהם מתמחים בשחזור נתונים מכל סוגי הדיסקים וחברות. הדיסקים נבדלים בין היתר בקיבולת, במהירות הגישה לנתונים, קצב העברתם ומהירות הקריאה והכתיבה (מספר סיבובים לדקה). 

התקן זיכרון מכני

דיסק קשיח או באנגלית HARD DISC הוא התקן זיכרון מכני פנימי או חיצוני. 

נפח האחסון שלו גדול וזמן הגישה אליו קצר ביחס להתקנים דומים. על הדיסק נמצאים ראשי קריאה וכתיבה המעבירים מידע מהדיסק אל המחשב וחזרה. הלוגיקה מאחורי פעולתם צורבת את המידע על הדיסק. ראשי הכתיבה וקריאה נמצאים על גבי מספר צלחות מגנטיות מיושרות במקביל. 

הסיבות לחוסר יכולת לגשת לקבצים ושאר מידע שיש לכם על המחשב יכולות לנבוע כתוצאה מתקלה מכנית או תקלה לוגית. 

בתוך הדיסק יש בקר שתפקידו לקבל בקשות של קריאה וכתיבה ולקבוע את הפעולה המתאימה להן. בדיסק קשיח יש עוד מגוון רכיבים בהם יכולות להיווצר שלל תקלות. טכנאים במעבדות לשחזור מידע מדיסק קשיח מתמחים בטיפול בכל בעיה, מכנית או לוגית. תקלות מכניות מתוקנות על ידי תיקון או החלפה של חלקים. תיקון בעיה לוגית נעשה על ידי איתור המידע, תיקונו או העתקה שלו.

 

מהם הגורמים שיכולים להביא לאובדן מידע מדיסק קשיח?

  • קריסת ראשי הכתיבה וקריאה יכולה לגרום לאובדן מידע מדיסק קשיח. מדובר בתקלה מכנית, שקורית לרוב עקב נפילת המחשב, הגורמת לזעזוע בזמן פעולת הדיסק או אבק שהצטבר עליהם. במקרה כזה יווצר רעש של תקתוק. כשל זה גורם גם להפרה לוגית בפעילות הדיסק.
  • תקלה טכנית או לוגית בבקר
  • נזק לוגי הנגרם עקב כתיבה שגויה של מערכת ההפעלה
  • חשיפה לנוזלים
  • המחשב נדבק מווירוס במהלך גלישה באינטרנט שפוגע בדיסק קשיח.
  • בלאי

 

איך ראשי הקריאה וכתיבה יכולים לקרוס? אם כתוצאה מנפילה, אחת או יותר מהצלחות המגנטיות לא מיושרות נוצר חיכוך הפוגם בפעילות הדיסק הקשיח.

 

לסיכום

תשמרו היטב על המחשב ותשתמשו בדרכים למניעת פגיעה בדיסק כמו למשל התקנת תוכנת אנטי-וירוס. אם בכל זאת הדיסק נפגם יש מי שיסייע לכם לשחזר את המידע שלכם.

דאטה קייר מתמחה בשחזור מידע מדיסק קשיח ויכולה לשחזר מידע  מכל סוגי הדיסקים הקשיחים ושל כל החברות. סוגי דיסקים לדוגמא: HDD, SSD, SAS, SATA.

דילוג לתוכן